ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

اصول طراحی منو رستوران موفق

  • نظر (1)
  • بازدید (1355)

طراحی منوی رستوران یک هنر ظریف و حساس است که به سادگی امکان رخ دادن خطا در آن وجود دارد و نیازمند درک صحیحی از نحوه برقراری تعادل میان همه عواملی که در آن نقش دارند می باشد . قبل از هر چیز باید این نکته را در نظر داشته باشید که منو باید در عین حال که جذاب است ساده، خوانا و قابل فهم باشد .

اصول طراحی منو رستوران موفق

یک منوی موفق همانند یک موسیقی خلق و خوی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد و در این مورد بیشترین وظیفه بر دوش طراحی و تایپوگرافی است .
نکته حائز اهمیت دیگر این است که منوی شما باید زنده باشد .همانند آشپزخانه منو باید مرتباً چک شود و قابلیت تغییر و به روز رسانی را داشته باشد .


۱-متریال

هیچ پاسخ ثابتی برای بهترین و مناسب ترین متریال برای منوی غذایی وجود ندارد . به خاطر داشته باشید که انتخاب جنس منو ارتباط زیادی به سبک رستوران شما دارد . مشتریان شما ، قبل از اینکه منوی شما را ببینند لوگوی شما، تبلیغاتتان و دکوراسیون شما را می بینند و یک بک گراند ذهنی از تم شما دارند .اگر رستوران شما یک تم رسمی دارد و یا یک فضای بسیار سطح بالا و درجه یک دارید ، چنانچه یک منوی کاغذی با طراحی ضعیف را به دست مشتری دهید ممکن است در ذهن وی شک و تردید نسبت به کیفیت غذاها ایجاد گردد و به شما توصیه می گردد از جنس های سخت و یا چرمی برای جلد منو استفاده کنید. هم چنین اگر شما یک کافه یا رستوران خیلی دوستانه و صمیمی دارید که می تواند به پاتوق خوبی برای جمع های دوستانه ، خانوادگی و حتی دانشجویی تبدیل گردد و می خواهید حس صمیمیت را به مشتری القا کنید ، چنانچه منویی مجلل با جلد سخت در اختیار مشتری قرار دهید ممکن است در مورد به صرفه بودن رستوران شما از نظر اقتصادی و انتخاب خود دچار تردید گردد .


۲-شناخت صحیح از غذاها

اولین گام در طراحی منوی رستوران این است که بدانید هزینه تهیه هر کدام از غذاها چقدر است . این کار به شما این امکان را می دهد که به راحتی تعیین کنید که کدام آیتم ها سوددهی بیشتری دارند . موارد کم هزینه با سوددهی بالا باید در صدر لیستی قرار گیرند که باید در منوی شما برجسته باشد . هم چنین اگر برآورد صحیحی از میزان فروش این آیتم ها داشته باشید در نحوه قرار دادن آن ها در منوی خود درست تر تصمیم خواهید گرفت .


۳-چیدمان منو

محل قرار گرفتن هر یک از آیتم های غذایی در منو در میزان فروش آن آیتم بسیار تأثیرگذار است . با توجه به نکته شماره ۲ شما باید لیست کاملی از اولویت های قرار گرفتن غذاها در منو داشته باشید . حال باید بدانید که چشم انسان ابتدا به کدام قسمت از صفحه می نگرد ؟
تحقیقات نشان میدهند که قسمت یک سوم بالایی صفحه و مرکز این قسمت اولین نقطه ای است که توجه چشم را جلب می کند و تمرکز شما برای قرار دادن مهم ترین اولویت های خود باید بر این نقطه باشد . دومین قسمتی که توجه چشم را به خود جلب می کند قسمت سمت راست بالای صفحه است یعنی دقیقا در راستای نقطه اول و سمت راست آن و سومین قسمتی که توجه چشم را جلب می کند سمت چپ همین راستا است .این بک گراند ذهنی به شما کمک می کند که در طراحی منو هوشمندانه تر عمل کنید .


۴-تایپوگرافی

کلمات حجم بالایی از منو را به خود اختصاص می دهند . به همین دلیل تایپوگرافی ار مهم ترین بخش های طراحی منو است .تایپوگرافی باید با آهنگ کلی و احساس منوی شما هماهنگ باشد . توجه داشته باشید که فونت انتخابی باید خوانا باشد .
بسیاری از طراحان این نکته را ذکر کرده اند که در طراحی منوی رستوران بهتر است سعی کنید در یک صفحه از سه نوع نوشتار استفاده کنید . بیشتر از این تعداد موجب می گردد که منوی شما حس در بیینده حس آشفتگی و بی نظمی القا کند . هم چنین توجه داشته باشید که استفاده از خطوط شکسته می تواند چشم مشتری را خسته کند و موجب یک ارائه غیر موثر از آیتم ها برای مشتری گردد .


۵- توجه کافی به عکس ها

عکس ها نقش مهمی در جذابیت منو دارند . عکس هایی که با هدف قرارگیری در منو گرفته می شوند نیازمند عکاسی حرفه ای غذا هستند . نور مناسب و کیفیت بالا ، عکس های جذاب و هوس انگیز در طراحی منو بسیار مهم است .هم چنین در طراحی منوی رستوران توجه به این نکته بسیار ضروری است که عکس های منو دقیقا همان چیزی را روایت کنند که قرار است در اختیار مشتری قرار گیرد.

لوگو گروه تجهیزات هتل حائری

پست های مرتبط